Alkur Kronoloji (1993 - 2021)

1993

Kuruluş

Reha KURTULUޞ tarafından İstanbul'da kurulan ALKUR İNޞAAT SAN. ve TİC. LTD. ޞTİ. çalışma hayatına sektörün ilk dağıtıcı firmalarından biri olarak başlamıştır. "Geleceğe Açılan Kapılar" sloganı ile yola çıkan ALKUR başlangıçta montaja hazır kapıları ithal ederek tüm Türkiye'de satışa sunmuştur.

1994Raynor İş Birliği

Sektörün öncü firmalarından Raynor firmasından garaj kapıları ithal etmeye başlamış, kapı otomasyonu Amerikan LiftMaster firmasından ithal ettiği motorlar ile desteklemiştir.

1995Profesyonel Kalite, Profesyonel Hizmet

Alkur "Dünya Standartlarında Profesyonel Hizmet, Profesyonel Kalite" ilkesi ışığında ekibine kattığı Ercan ERDOОAN'ın katkılarıyla montajlı projelerde sıkça yer almaya başlamıştır.

1996

Çözüm Odaklı Hizmet

Kalite, güvence, estetik ve profesyonel çözümler üretmeyi amaç edinen ALKUR , Türkiye genelinde proje çalışmalarında öne çıkmaya başlayan isim olmuştur.

 

1997

Bayilik Sistemi

ALKUR bayilik sistemi ile çalışmaya başlamıştır. ALKUR Türkiye'de ilk kez seksiyonel garaj kapıları için CLOPAY ile distribütör olarak çalışmaya başlamıştır.

1998Cloplay İş Birliği

Seksiyonel garaj kapaılarının ardından endüstriyel kapılar içinde CLOPAY'in distribütörlüğüne devam etmiştir.

1999

İlk Kapı Üretimi

Thyssen firmasından ithal ettiği paneller ile FLEXI FORCE'dan ithal ettiği kapı mekanizma parçaları ile ilk kez kapı üretimine başlamıştır.

2000Garog ve V2 İş Birliği

Bahçe kapısı otomasyonunda V2 firması ve endüstriyel kapı motorlarında GAROG firması ile çalışmaya başlamıştır.

2001

Nice İş Birliği

Türkiye'de ilk kez İtalyan kapı otomasyon firması Nice'ın distribütörlüğünü almıştır. Alkur Kapı Otomasyon Elektronik İnş. San. ve Tic. Ltd. ޞti. ünvanını almıştır.

2002SICOM İş Birliği

SICOM firmasından panel ithalatına başlayan ALKUR seksiyonel kapı üretimi faaliyetlerine devam etmiştir.

2003Sponsorluk

Alkur bayan voleybol takımına sponsor olmuşur.

2004Fabrika Faaliyetleri

Alkur Kapı Sistemleri Tuzla Organize Sanayi Bölgesindeki 1500 m² alana sahip fabrikasında faaliyetlerine devam etmiştr.

2005

İlk Kez %100 Yerli Üretim

İlk kez %100 yerli panelli seksiyonel kapı üretimine geçilmiştir. Seksiyonel kapılarımız NORMTOR markası altında birleşmiştir.

2006

Nice İstanbul

Nice ile başlamış olan distribütörlük ilişkisinin ardından 2006 yılında Nice Türkiye temsilciliği Nice İst. Mak. San. ve Dış Tic. Ltd. ޞti. kurulmuştur. Alkur Kapı Sistemleri ihracat pogramını başlatmış, bunun ilk adımı olarak da Dubai fuarına katılmıştır.

2007

Europroget Kart Üretimi

EUROPROGET kart kullanarak Otomatik Kapı üretimine başlamıştır. İhracat kapsamında Suriye ve Gürcistan fuarlarına katılmıştır.

 

2008

Elektronik Yerli Üretim

OPEN markası altında ALKUR, kendi yerli elektronik ürün üretimini başlatmıştır. Türkiye’de İlk ROLLING kodlu kumanda üretimini faaliyete geçirmiştir. İlk kez Hızlı PVC kapı üretimine geçişmiştir.

 

2009

TUV Nord Kalite Belgesi

29.10.2009 Tarihinde Sakarya Hendek’teki 5000m2’lik alana sahip fabrikamız faaliyete geçmiştir. İlk TUV NORD belgeli Hızlı PVC kapı üretimi Alkur’da gerçekleşmiştir. Sektörün uluslararası alanda önde gelen fuarlarından R+T STTUTGART Fuarına katılmıştır.

 

2010

İlk Otomatik Kapı Üretimi

OPEN Markası altında ilk otomatik kapı üretimine başlanmıştır. Paris Equipebaie ve Qatar fuarına katılmıştır.

2011

Rampa ve Körük Üretimi

Rampa ve körük üretimine geçilmiş bu ürünler NORMDOCK markası altında birleştirilmiştir.

2012

Türkiye'de İlk CE Belgesi

Alkur Elektronik ürün üretim yelpazesini genişletmiş ve yeni ürünlerini r-tec  marksı altında birleştirmiştir. İlk %100yerli otomatik kapı üretimine geçmiş ve r-tec markası altında toplamıştır. R+T STTUTGART Fuarına katılmıştır.

 

2013

NORMTOR'a CE Belgesi

Alkur Mühendislik yatırımı ile sahip olduğu markaların üretimini Avrupa normlarında yapmaya devam etmektedir. Türkiye’de ilk yerli panelli NORMTOR marka seksiyonel kapılarda CE belgesi alınmıştır.

 

2014

G-24 Kontrol Ünitesi

ALKUR uzun yıllar birkiminin ürünü G-24 çok amaçlı kontrol ünitesini sahaya sürmüştür. Dünyada ilk ve tek tüm 24V bahçe grubu ürünlerini tek kart ile kontrol etmeye başlamıştır.

2015

r-tec Drive & Control Technologies

ALKUR Diğer yabancı markalarla olan ilişkilerini sonlandırıp TÜRK MALI  r-tec markasına yoğunlaşıp , elde ettiği know how ile Türk Otomasyon firması yolunda  hızlandı.

 

2016

R+T STUTTGART

Tüm elektronik ürünlerde ve motorlarda güncellemeler ve üretimler başladı. R+T STUTTGART fuarına katılmıştır.

 

2017

Bariyer Üretimi

Tamamı ALKUR ürünü r-tec DinamixBAR ve Dinamix bariyerler üretime başladı.

 

2018

Yana Kayar Bahçe Kapısı Motoru Üretimi

Bahçe otomasyonunda r-tec yana kayar kapı motoru üretilmeye başladı.

 

2019

r-tec Drive & Control Technologies

Bahçe grubunda %90 yerli seviyesine ulaşarak bilinir bir otomasyon markası haline geldik.

2020

Sürekli Panel Hattı

15 yıldır süre gelen panel üretimimize ek olarak sürekli panel hattı ile 2020'nin 2. yarısından itibaren hizmetinizdeyiz.